بازگشت حیات به تالاب بین‌المللی قوری‌گل
بازگشت حیات به تالاب بین‌المللی قوری‌گل
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی از تداوم آبرسانی به تالاب بین‌المللی قوریگل و بازگشت دوباره پرندگان به این تالاب خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی از تداوم آبرسانی به تالاب بین‌المللی قوریگل و بازگشت حیات به این تالاب خبر داد.

به گزارش آذرپرس ؛ حسن عباس‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در بازدید از روند انتقال آب به این تالاب اظهار داشت: انتقال آب از حوضه صبری چای به قوریگل همه ساله بعد از نیمه آبان، تا نیمه اردیبهشت سال بعد انجام می‌گیرد.

وی افزود: وضعیت فعلی تالاب قوریگل برآیند عوامل طبیعی همچون کاهش محسوس بارندگی در مقایسه با ۷۰ سال اخیر، افزایش ۳۰ درصدی تبخیر در پی افزایش دما با توجه به عمق کم و وسعت تالاب، توسعه بی‌رویه در زمینه‌های صنعت، راه سازی، کشاورزی و ویلاسازی بدون توجه به آمایش سرزمین و ظرفیت توسعه منطقه است.

عباس نژاد گفت: از ۱۸ آبان‌ماه آبگیری تالاب آغاز شده و امیدواریم شرایط اقلیمی مناسب به طوری که یخبندان زیادی هم در مسیر انتقال آب وجود نداشته باشد، آبگیری تالاب به خوبی انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: نوید مسرت بخش جان گرفتن دوباره این تالاب زیبا با همکاری و تلاش مردم، ساکنین حوزه تالاب، مسئولان، نهادهای ذیربط و همه دست اندرکاران بود.

تالاب قوریگل در ۱۸ کیلومتری شمال غرب بستان‌آباد و ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی تبریز قرار گرفته که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۹۰ متر می‌باشد.

این تالاب دارای شکل هندسی نامنظم و دارای آب شیرین می‌باشد. با توجه به این که تالاب قوری‌گل جزو تالابهای بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می‌باشد و نیز زیستگاه شماری از پرندگان مهاجر آبزی و حمایت شده محسوب می‌شود، لذا دارای اهمیت ملی و بین‌المللی است و از کارکردهای اکولوژیکی آن، حفاظت به عنوان یک هدف اولیه و اصلی بر سایر بهره‌وریها مقدم می‌باشد. شایان ذکر است به دلیل بیلان منفی آب تالاب، برای جلوگیری از خشک شدن آن کانالی برای انتقال آب از ارتفاعات سهند و صبری چای احداث شده است که در فصل غیرزراعی آب تالاب را تامین می‌نماید.

تالاب بین‌المللی قوریگل قابلیتهای فراوان زیستی، آموزشی و تحقیقاتی و اکوتوریسم و… را دارا می‌باشد، این تالاب در سال ۱۳۵۴ به عنوان تالاب بین‌المللی در کنواسیون رامسر به ثبت رسیده و از سال ۱۳۷۳ جزو مناطق شکار ممنوع و در سال ۱۳۹۰ به دلیل اهمیت اکولوژیکی با مساحت ۵۵۵ هکتار به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.

بازگشت حیات به تالاب بین‌المللی قوری‌گل

بازگشت حیات به تالاب بین‌المللی قوری‌گل