آبگیری سد گردیان و سد قیزقلعه سی منطقه آزاد ارس آغاز شد
آبگیری سد گردیان و سد قیزقلعه سی منطقه آزاد ارس آغاز شد
طرح عملیات آبگیری سد گردیان(گلفرج) و سد قیز قلعه سی منطقه آزاد ارس طی مراسمی بصورت ویدئو کنفرانس با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، استاندار آذربایجان شرقی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و سایر مسئولین استانی و شهرستانی آغاز شد.

طرح عملیات آبگیری سد گردیان(گلفرج) و سد قیز قلعه سی منطقه آزاد ارس طی مراسمی بصورت ویدئو کنفرانس با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، استاندار آذربایجان شرقی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و سایر مسئولین استانی و شهرستانی آغاز شد.

به گزارش آذرپرس ؛ نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس، فرماندار شهرستان مرند ، فرماندار جلفا و جمعی از مسئولین شهرستان جلفا برگزار شد با آغاز عملیات آبگیری سد گردیان در زون جلفا و سد قیز قلعه سی در زون خداآفرین منطقه آزاد ارس، این دو سد بطور رسمی وارد چرخه اقتصادی کشور شدند و تعداد افتتاح های منطقه آزاد ارس از ابتدای سال به ۶۰ پروژه رسید.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در تشریح اهمیت این دو پروژه در اقتصاد کشور و توسعه بخش کشاورزی و با اشاره به اینکه پس از انقلاب اسلامی ۵۶ سد مرزی یا حوزه های آبریز با کشورهای همسایه در ۱۲ استان کشور احداث شده و ۲۶ سد در هشت سال اخیر احداث شده است گفت: این دو سد جزئی از پنجاه و شش سد مخزنی کشور می باشند که با اعتبارات ملی از ابتدای دولت کار ساخت آنها اجرا و به اتمام رسیده است و ضمن تامین آب مورد نیاز در توسعه جاذبه های گردشگری و رونق اقتصادی منطقه نیز نقش مهمی خواهند داشت و تلاش خواهیم کرد تا پایان دولت ۲ سد باقی مانده را نیز به اتمام رسانیم.

اردکانیان با تاکید بر اینکه استان آذربایجان شرقی یکی از ۱۲ استان مرزی دارای آب های مرزی است که در آن طرح های ارزنده ای افتتاح شده است اضافه کرد: امروز بعد از پنجاه سال از آغاز بهره برداری مشترک از سد ارس بین دو کشور ایران و آذربایجان ، با حضور وزیر انرژی جمهوری آذربایجان پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سد ارس برگزار می شود و این اتفاق بسیار بزرگی است که در منطقه ای که بحران کم آبی آن شهرت جهانی دارد این سد وجود دارد و ۵۰ سال است که هر دو کشور ایران و آذربایجان از آن بهره برداری کرده و توسعه هایی نیز داشته اند.

گفتنی است میزان اعتبار هزینه شده برای پروژه های آبگیری سد قیز قلعه سی، سد گردیان و نیز شبکه اصلی آبیاری و زهکشی ارس ۹۴۰ میلیارد تومان می باشد که توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در منطقه آزاد ارس احداث شده اند.

بر اساس این گزارش سد گردیان از نوع خاکی با هسته رسی و دارای ۳۲ متر ارتفاع از پی و طول تاج ۱۳۵۰ متر و همچنین ۱۰ میلیون مترمکعب گنجایش مخزن می باشد که با آغاز آبگیری سد گردیان، ایستگاه پمپاژ اصلی، سد گلفرج، شبکه ۱۳۰۰ هکتاری اولویت اول واحد عمرانی اول، شبکه ۱۸۰۰ هکتاری با اولویت سد گلفرج، شبکه ۳۵۰ هکتاری سیلگرد و حیدرآباد، شبکه ۱۵۰۰ هکتاری با اولویت سد گردیان و شبکه ۷۰۰ هکتاری آغبلاغ نیز به بهره برداری رسید.
پروژه ۳۳۶۰ هکتاری یکانات نیز با هدف ایجاد شبکه اصلی آبیاری و زهکشی ارس دارای ۳ دستگاه ۶۴۰۰ مترمکعبی و یک دستگاه ۳۰ هزار مترمکعبی مخازن ذخیره می باشد.
گفتنی است پیش از این نیز از ابتدای سال جدید در پنجم فروردین ماه و بیست و سوم اردیبهشت ماه در سومین و چهارمین دوره افتتاح های مناطق آزاد توسط رئیس جمهور در مجموع ۵۸ طرح بزرگ صنعتی، زیربنایی، کشاورزی و گردشگری با مجموع سرمایه گذاری ۳۰ هزار و ۸۶۱ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی و دولتی در ارتباط زنده تلوزیونی با رئیس جمهور در منطقه آزاد ارس به بهره برداری رسیده است.