سامانه عظیم امدادهوایی شمال غرب کشور افتتاح شد
سامانه عظیم امدادهوایی شمال غرب کشور افتتاح شد
به مناسبت هفته هلال احمر؛ سامانه عظیم امدادهوایی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی افتتاح شد.

به مناسبت هفته هلال احمر؛ سامانه عظیم امدادهوایی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی افتتاح شد.

به گزارش آذرپرس ؛ صبح امروز ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ همزمان با سومین روز از هفته هلال احمر با حضور دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری بصورت وب کنفرانسی ،در سراسر کشور ۲۴۰۰ خانه هلال افتتاح و از تجهیزات امدادی و لجستیکی جمعیت هلال احمر رونمایی شد.

در این مراسم نیروهای واکنش سریع جمعیت هلال احمر مانور انتقال مجروح به وسیله بالگردهای جمعیت هلال احمر را انجام دادند و تیم های توانای بانوان هم با اجرای مانور، توانمندی های خود را به معرض نمایش گذاشتند. ۲ فروند از بالگردهای بازآمد شده جمعیت هلال احمر هم به پرواز درآمدند. کتاب تالیف شده در سازمان امداد و نجات رونمایی و با حضور وب کنفرانسی دکتر جهانگیری سه سامانه و ۱۱ پایگاه امدادونجات استان ها، افتتاح شد.

سامانه عظیم امدادهوایی شمال غرب کشور افتتاح شد

سامانه عظیم امدادهوایی شمال غرب کشور درمنطقه سعید اباد تبریز در استان آذربایجان شرقی باحضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری ،مدیرعامل جمعیت هلال احمرآذربایجان شرقی و دکتر رحمانی رئیس اورژانس استان آذربایجان شرقی افتتاح شد.

در حال حاضر سازمان امدادونجات دارای یک سامانه یکپارچه امدادونجات است که به وسیله این سامانه مدیریت اطلاعات حوادث انجام می شود و اطلاعات مربوط به هلال احمر سراسر کشور در آن ثبت و ذخیره سازی می شود. این سامانه دارای چندین زیرمجموعه است که از سه سامانه‌ نرم‌افزار امدادی فراخوان، اسکان اضطراری و امدادیار بهره برداری شد. نرم‌افزار فراخوان یا DRS قرار است جایگزین روش سنتی اطلاع رسانی در مواقع بحران در مرکز کنترل و هماهنگی عملیاتامداد و نجات استان ها شود. با استفاده از این سامانه می‌توان حین بحران‌ها و حوادث بزرگ در کمترین زمان ممکن، تعداد زیادی از امدادگران را برای حضور در عملیات امدادرسانی فراخوان کرد.

سامانه امدادیار؛ امکان داشتن بانک اطلاعاتی و دسترسی به اطلاعات فردی و امدادی امدادگران و نجاتگران را به همراه در دسترس بودن اطلاعات به صورت لحظه‌ای فراهم کرده است که از دیگر مزایای این سامانه سنجش و پایش سلامت جسمانی و روانی امدادگران و نجاتگران، آگاهی از مهارت های خاص و ویژه امدادگران و نجاتگران، اعطا و ارتقا درجات امدادگران و نجاتگران به صورت هوشمنداست.

سامانه جامع اسکان و تغذیه اضطراری در مواقع بحران با هدف امدادرسانی هرچه سریع تر به وسیله‌ خودکارسازی فرآیندها، شفاف‌سازی و مستندسازی فرآیند ثبت اطلاعات آسیب‌های وارده به خانوار آسیب‌دیده، توزیع اقلام امدادی و کمک‌های مردمی و بین المللی به خانوارها و همچنین ارتباطات لحظه‌ای آنها با اقلام امدادی موجود در انبار راه اندازی خواهد شد. همچنین در ساختار فناوری اطلاعات این فرایند، می توان تخصیص انواع اقلام امدادی درگیر در حوادث را ثبت و پیگیری کرد.

در ادامه این مراسم دکتر کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر گزارشی از اقدامات این جمعیت در سال ۹۹ و نوروز ۱۴۰۰ ارائه داد.

دکتر همتی در بخشی از سخنرانی خود گفت: پس از اینکه رئیس جمهوری موضوع معیشت مردم را مطرح کرد، هلال احمر پای کار حاضر شد و بیش از نیم میلیون بسته غذایی را تهیه و در سراسر کشور میان افراد نیازمند توزیع کرد.طرح شهید سلیمانی هم که با مشارکت ۲ نهاد دیگر در سراسر کشور برگزار شد که جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از سه ضلع آن وظایف محوله را انجام داد.

به گفته وی، همزمان با شیوع کرونا، سیل وآب گرفتگی های متعددی در کشور اتفاق افتاد اما هیچ کدام باعث نشد که جمعیت هلال احمر کوتاهی کند و این جمعیت حوادث به وجود آمده را به خوبی مدیریت کرد.

دکترهمتی با تاکید بر اینکه نیروهای امدادی هلال احمر پس از وقوع یک حادثه در فاصله نیم تا یک ساعت پس از وقوع آن وارد منطقه می شوند، گفت: ایده ایجاد خانه های هلال در سال ۹۴ مطرح شده بود که جنبه عملیاتی پیدا نکرد. اما این ایده در سال گذشته دنبال شد و ما موفق به ایجاد ۵۴۰۰ خانه هلال در مناطق دور افتاده، محروم و صعب العبور شدیم که از این تعداد ۳ هزار مورد توسط رئیس جمهوری افتتاح شده و ۲۴۰۰ خانه هلال دیگر هم با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد. در واقع خانه های هلال یک جمعیت هلال احمر کوچک در مناطق محروم است.کارها در خانه های هلال به صورت داوطلبی انجام می شوند و این خانه ها بار مالی ندارد، صلیب سرخ اعلام کرد که تجهیز خانه های هلال را در اولویت کار خود قرار خواهد داد.

در ادامه این مراسم دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، گفت: هر چه فرصت پیش آید تا در خصوص فعالیت های هلال احمر گفت و قدردانی کرد، باز هم کم است. هلال احمر همواره با حضور به موقع و در زمانی که مردم کمک نیاز دارند، کار بزرگی انجام می دهد و یاری رسان مردم است. یکی‌ از اصلی ترین نهادها در بحران ها، جمعیت هلال احمر است که مردم را از گرفتاری نجات می دهد. کشور ایران همواره با بلایای طبیعی دست و پنجه نرم می کند و این کار هلال احمر را سخت‌تر می کند. ایران سرشار از منابع طبیعی است و این ظرفیت می تواند کمک کند تا کشور خوب و پیشرفته ای داشته باشیم. همبستگی، همدلی، موقعیت جغرافیایی و ثروت فراوان خدادادی از جمله ظرفیت های کشور است که کمتر کشوری تمامی این موارد را با هم دارا است. ما علاوه بر این ثروت ها با تهدیدهایی نیز مواجه هستیم که امروز یکی از این تهدیدها بیماری کروناست که جنبه های مختلف زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه هدف ما این است که هر چه سریع تر مردم را به شکل رایگان در برابر کرونا واکسینه کنیم، افزود: یک میلیارد دلار در دولت برای واردات واکسن اختصاص داده شده هرچند که جا به جایی ها به واسطه تحریم سخت است.

جهانگیری تاکید کرد: هلال احمر نیز برای واردات واکسن اقدامات خوبی انجام داده و قسمتی از بار را بر دوش کشیده است، این جمعیت باید نقش خود را در کنترل کرونا جدی تر پیگیری کند. پیش نیاز کنترل کرونا واکسیناسیون گسترده است.

سامانه عظیم امدادهوایی شمال غرب کشور افتتاح شد