شعر عاشورایی ؛ نگینی درخشان در ادبیات مکتبی است
شعر عاشورایی ؛ نگینی درخشان در ادبیات مکتبی است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: جایگاه شعر عاشورایی در میان شعر شیعی، همچون نگینی درخشان در حلقه ادبیات مکتبی است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: جایگاه شعر عاشورایی در میان شعر شیعی، همچون نگینی درخشان در حلقه ادبیات مکتبی است.

به گزارش آذرپرس ؛ حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در سوگواره ادبی «بغض واژه» در تبریز با بیان اینکه ورود حماسه کربلا به حیطه شعر و ادب، یکی از عوامل ماندگاری و پایایی آن نهضت است خاطرنشان کرد : قالب تأثیر گذار و نافذ شعر و مرثیه، میان دلها و عاطفه ها از یک سو، و حادثه عاشورا و شخصیت های کربلا از سوی دیگر پیوند زده و احساس های شیفتگان را به این ماجرای خونین و حماسی، وصل کرده است.

امام جمعه تبریز افزود : ماه محرم به لحاظ تاثیر و نقشی که در دگرگون ساختن افکار و دیدگاه دارد ، قابل تمجید و ستایش است و این ماه ضمن پشت سر نهادن مرزهای قرون و اعصار در هر زمانی با آیین و آدابی خاص پاس داشته و پیام حماسه حسینی را عاشقانه به دوش کشیده و موج حرارت و شور عاشورا را بر دل ها گذاشته است.

ی با تاکید بر اینکه ادبیات عاشورایی، از غنی ترین ذخیره های فکری و احساسی شیعه است اظهار داشت: حماسه کربلا هم در زبان شعری شاعران تأثیر نهاده و ادبیات رثایی و سوگ سروده های مذهبی را غنا و اعتلایی ویژه بخشیده است.

وی ماندگاری نام برخی از شعرا را مدیون پرداختن به توصیف و ترسیم قیام کربلا دانست و با اشاره به اینکه پرداختن به عاشورا با زبان شعر را توصیه امامان شیعه است گفت : ستایش و تقدیر و تشویق ائمه معصومین و همچنین فضیلت هایی که برای سرودن شعر برای حادثه عاشورا و احیای آن واقعه با زبان شعر بیان شده، انگیزه بسیاری از شاعران شیعی و علاقه مندان به اهل بیت برای سرودن «مراثی عاشورا» شده است.

وی تاکید کرد: شاعران عاشورایی، در پدید آوردن آثار عاشورایی به نکاتی مانند محتوای عالی و معتبر و آرمان گرا، قوّتِ ادبی و استواری زبان ادبی، پرهیز از زبون نمایی عاشورائیان، اجتناب از نشر خرافات به نام مذهب و عاشورا، شناختن و شناساندن چهره های تابان و الهام بخش قهرمانان کربلا و انتقال «پیام های عاشورا» به نسل امروز و آینده باید توجّه داشته باشند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه در طول تاریخ هیچ شخصیتی به اندازه امام حسین علیه السلام مورد ستایش شاعران و نویسندگان نبوده است گفت : ابراز ارادت و احترام به شخصیت وجودی امام حسین (ع) در میان آداب و رسوم زندگی مردم که در ماه محرم از تجلی ویژه ای برخوردار است ، نمادی از عظمت و جاودانگی واقعه کربلا و حماسه آفرینان آن است که جلوه های آن را می توان در جای جای اشعار اساتید شعر به تماشا نشست.

وی ادبیات را آیینه تمام نمای فرهنگ و تمدن یک ملت خواند و افزود: آداب و رسوم هر ملتی اصالت تاریخی آن ملت را به اثبات می رساند و توجه به آن از اهمّ موضوعات بشمار می آید بخصوص در زمان حاضر که گستردگی وسایل ارتباطی بهانه ای به دست فرهنگ سلطه گر داده تا در ذهن و فکر و عقیده جوانان ملل دیگر نفوذ کرده و آنها را از خویشتن خویش جدا سازند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم تصریح کرد: شعرای عزیز باید با اعتقاد راسخ و دیدگاهی عمیق در جای جای اشعارشان به تحلیل واقعه کربلا پرداخته و ابعاد مختلف حماسی ، عرفانی ، انسانی و اخلاقی این واقعه عظیم را مورد بررسی و ستایش قرار دهند و آن را بعنوان سرمشق و الگویی قابل تکریم و آموزنده برای انسان ها تبیین کنند.

نماینده ولی فقیه در استان حفظ و استمرار ارزش ها و آرمان های علوی و حسینی و انتقال آنها به نسل های آینده، تصویرسازی منسجم و اثرگذار از رویدادهای جانگداز کربلا و حفظ و ثبت آنها در حافظه تاریخی شیعه، دمیدن روحیه مقاومت و پایداری و نفوذ آن در زندگی فردی و اجتماعی شیعیان، حفظ جایگاه بنیادین مکتب ادبی مستقل شیعه، صیانت از چشمه همیشه جوشان در قلمرو ابداعات و نوآوری های شاعرانه و جهت بخشی پویا به جریان های فکری ادبی و غیر دینی در عصر حاضر را از ویژگی های شعر عاشورایی عنوان کرد.