عبور از کرونا و مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه، دو آرزوی ما در پایان این دولت
عبور از کرونا و مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه، دو آرزوی ما در پایان این دولت
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت اظهارداشت: تلاش ما طی یکسال گذشته این بود که در پایان فعالیت این دولت، به دو آرزو دست یابیم ...

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت اظهارداشت: تلاش ما طی یکسال گذشته این بود که در پایان فعالیت این دولت، به دو آرزو دست یابیم که نخستین آن، عبور از مشکلات اصلی بیماری کرونا و دیگری عبور از مشکلات تحریم های ظالمانه بود.

به گزارش آذرپرس؛ رئیس جمهور بار دیگر با دفاع از لایحه بودجه ۱۴۰۰ ، تاکید کرد که تصویب و یا رد لایحه بودجه حق مجلس شورای اسلامی است اما در ارتباط با این بودجه، دو ماه حرف هایی زده شد و مصاحبه ها و تخریب هایی انجام گرفت که مورد انتظار ما نبود و متاسفانه اهداف ما در بودجه نیز مورد توجه نمایندگان در کمیسیون تلفیق قرار نگرفت.

رئیس جمهور بالا بردن ارزش پول ملی را یکی از اهداف لایحه بودجه برشمرد و گفت: در بودجه وقتی علامت می‌دهیم که ارز ۱۱۵۰۰ تومان تعیین شده ، همه دنیا می‌فهمند درآمد ارزی خیلی بیشتر از امسال را برای سال آینده پیش‌بینی کردیم. وقتی در بودجه می‌گوییم فروش نفت باید ۲ میلیون و ۳۰۰  هزار بشکه باشد، این پیام را همه دنیا می‌گیرند و همه می‌فهمند یعنی چی؟ ما پیام‌های مهمی را در بودجه دادیم و متأسفانه بعضی‌ها به این پیام‌های مهم توجه نکردند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه “می‌خواستیم مردم آینده بهتری را مد نظر داشته باشند، تولید حرکت بهتری داشته باشد و جهش تولید را سال آینده هم ادامه دهیم”،  گفت: ما نمی‌خواستیم در معادن کاری کنیم که دیگر برای سرمایه گذار با توجه به مالیات های سنگین به صرفه نباشد و معدنش را تعطیل کند.

وی افزود: نمی‌خواستیم کاری کنیم که برای محصولات پتروشیمی، فولاد و همه جا، مشکلاتی پیش بیاید و بازار سرمایه دچار مشکل شود و نمی‌خواستیم قیمت سوخت را برای صنایع مهم کشور، ۵ برابر کنیم. آیا ۵ برابر کردن قیمت سوخت صنایع تولیدی، ایجاد درآمد شد؟ این کار را ما هم بلد بودیم اما  این یعنی گران کردن و تورم. تورم که شاخ و دم ندارد، با تصمیمات کمیسیون تلفیق مجلس روشن است که چه می شد و ما نگران همین بودیم.

رئیس جمهور اظهارداشت: همان چیزی که بیشتر از آن نگران بودیم به سرمان آمد. می‌ترسیدم مصوبات کمیسیون تلفیق را دائماً صدا و سیما تبلیغ کرده و به مردم بگوید و  بازار و اقتصاد را خراب کند و آخرش آن مصوبه نیز تصویب نشود و همین هم شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه کمیسیون مجلس مصوبه‌ای را تصویب کرد که خود مجلس نیز آن را رد کرد و به نظرم اگر این مصوبات کمیسیون تلفیق به دولت هم می آمد، رد می‌کرد”، گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق ربطی به لایحه دولت ندارد و  زمین تا آسمان، فرق می‌کند. اینها همه را بهم ریختند و یک چیز دیگر نوشتند. ممکن است نظرشان بوده کاری به آن ندارم، ولی آثارش اگر تصویب می‌شد، بسیار خطرناک بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نمی خواستیم بودجه رانتی درست کنیم، به موضوع مالیات ورود خودروهای لوکس از مناطق آزاد اشاره کرد و گفت:  این ۱۷ هزار میلیارد تومان از مالیات خودروهای لوکس را بلد بودیم که بنویسیم اما این کارها را نکردیم برای اینکه نمی‌خواستیم رانت بوجود بیاید. معیشت مردم برای ما خیلی مهم است.

دکتر روحانی افزود: در دولت معتقدیم ارز ۴۲۰۰ تومانی ممکن است به تدریج و یا یک زمانی تغییر کند اما این دیگه شعار نیست که شما یک دفعه بگویید نباشد.  بعضی‌ها می‌آیند مصاحبه هم می‌کنند و دچار حیرت هستم. طرف ۴۲۰۰ را برای آن جنس حساب و ضرب می‌کند و می‌گوید این قیمت در بازار گران‌تر است! طرف که جنس می‌آورد مگر ۴۲۰۰ می‌دهد. اصلاً شما می‌دانید همین نقل و انتقال ارز چقدر خرج دارد. شما می‌دانید هزینه همین نقل و انتقال با این تحریمها،  ۱۰ الی ۱۵ درصد است، شما می‌دانید هزینه حمل و نقل و حقوق گمرکی چقدر می شود. این ۴۲۰۰ تومان را با قیمت جنس در بازار محاسبه می کنید؟!

رئیس جمهور اظهارداشت: نمی‌خواهم بگویم بعضی جنس‌ها در بازار به غلط گران است و باید نظارت دقیق‌تری کنیم  و این حرف درستی است اما آن طرف را بگویید یک مرتبه تغییر می‌خواهید بدهید، مردم با چه مشکلی مواجه می‌شوند؟ ما تنها راه‌حلی که دیدیم این بود که ۴۲۰۰ را به تدریج تغییر دهیم و این کار را کردیم و به تدریج برنج، شکر و حبوبات را خارج کردیم. جنس‌ها را به تدریج و حساب‌شده خارج کردیم نه یک مرتبه  و در یک لحظه چرا که واقعاً نگران معیشت مردم و نگران درآمدهای توهمی بودیم.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه “به نظر من آنچه که کمیسیون تلفیق تهیه کرده بود، نه با واقعیت منطبق بود، نه متناسب با معیشت مردم و نه منطبق با شکستن تحریم‌ها بود”، گفت: رد مصوبه کمیسیون تلفیق حق مجلس بود که نپسندید و رد کرد. اگر مصوبه کمیسیون تلفیق به دولت هم می‌آمد، اینجا هم رد می‌شد، منتها با آراء بالاتر از مجلس رد می‌شد.

وی افزود:  اما بعد از اینکه مجلس شورای اسلامی این را نپذیرفت، باید چه کار کنیم. عین این ماجرا را پارسال هم داشتیم یعنی پارسال در سال ۹۸ بودجه‌ای بود و رفت در کمیسیون تلفیق بحث شد و تصویب شد و در صحن علنی رد شد.

رئیس جمهور گفت: رئیس مجلس و مجلس چه کار کرد؟ رئیس مجلس آمد گفت حالا که صحن علنی گزارش کمیسیون تلفیق را رد کرده است، پس برگردد کمیسیون تلفیق تا اصلاح کند و این کار را کرد و برگشت کمیسیون تلفیق اصلاح کرد و لایحه هم تصویب و تمام شد اما چرا امسال نشد؟

دکتر روحانی تصریح کرد: اینکه دولت دو مرتبه بیاید اصلاحیه بنویسد از کجا درآمد، نه در آیین‌نامه است و نه در جایی خبر داریم و نه رویه مجلس بوده است. از پارسال تا حالا مگر رنگ آسمان عوض شد، زمین مگر تغییر کرد؟ تنها اسم مجلس فرق کرده، آن مجلس دهم بود و این مجلس یازدهم است. مجلس همان مجلس است و قانون و آیین‌نامه، همان قانون و آیین‌نامه است.

رئیس جمهور اظهارداشت: امروز نیز دولت رسما به مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کند که طبق رویه و روال و استنباط ما، ان‌شاء الله آنچه بوده به کمیسیون تلفیق برگردد و آنجا بررسی مجدد و ان‌شاء الله تصویب شود و به یک نقطه مطلوب برسیم. امروز نظرمان را به مجلس اعلام می‌کنیم چون پارسال همین داستان بوده، قبل از آن در مجلس سابقه دارد که رویه اینچنین بوده است.

 

عبور از کرونا و مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه، دو آرزوی ما در پایان این دولت