لوح‌های قهرمانی مرحوم صباغ در موزه فوتبال آذربایجان
لوح‌های قهرمانی مرحوم صباغ در موزه فوتبال آذربایجان

لوح‌های قهرمانی مرحوم صباغ در موزه فوتبال آذربایجان به نمایش گذاشته شد. آثار و لوح‌های قهرمانی مرحوم بیوک صباغ از پیشکسوتان ورزش آذربایجان‌شرقی در چند ویترین موزه فوتبال آذربایجان به نمایش گذاشته شد. چندین قلم تندیس و لوح های قهرمانی به جا مانده از این پیشکسوت معروف فوتبال استان در دیدار خانواده آن مرحوم با […]

لوح‌های قهرمانی مرحوم صباغ در موزه فوتبال آذربایجان به نمایش گذاشته شد.
آثار و لوح‌های قهرمانی مرحوم بیوک صباغ از پیشکسوتان ورزش آذربایجان‌شرقی در چند ویترین موزه فوتبال آذربایجان به نمایش گذاشته شد.

چندین قلم تندیس و لوح های قهرمانی به جا مانده از این پیشکسوت معروف فوتبال استان در دیدار خانواده آن مرحوم با شهردار منطقه ۲ به موزه فوتبال آذربایجان اهدا شده بود و شهرداری نیز آن ها را در این موزه به نمایش گذاشته است.

علاوه بر تندیس و لوح های قهرمانی این مرحوم، لباس و کفش های ورزشی وی نیز برای بازدید عموم علاقمندان در ویترین های موزه فوتبال آذربایجان جاگذاری شده است.

بیوک صباغ بازیکن، مربی و پیشکسوت فوتبال آذربایجان که به پدر فوتبال تبریز شهره بود سوم مهر امسال جان به جان آفرین تسلیم کرد.

وی متولد سال ۱۳۱۵ تبریز بود و به عنوان بازیکن با تیم منتخب آذربایجان‌شرقی به مقام قهرمانی ایران دست یافت و در کسوت مربیگری نیز تیم فوتبال این استان را در سال ۱۳۶۵ به نایب قهرمانی رساند.

این بازیکن، جزو نخستین ملی‌پوشان فوتبال تبریز به شمار می رفت و سابقه مربیگری در تیم‌های تراکتورسازی و ماشین‌سازی را نیز در کارنامه خود داشت.

نخستین موزه فوتبال کشور همزمان با نوزدهمین دوره لیگ برتر باشگاه های ایران سوم شهریور ۹۸ در شهرداری منطقه ۲ تبریز افتتاح و راه‌اندازی شد.

در این موزه، آثار، اسناد و تصاویری از بازیکنان و تیم های فوتبال تبریز طی ۱۰۲ سال اخیر شامل تندیس، اسناد و تصاویر تاریخی، وسایل و لوازم فوتبال، دانستنی هایی در مورد فوتبال تبریز، باشگاه های قدیمی و تصاویری از بزرگان و بنیانگذاران فوتبال تبریز از سال ۱۲۹۶ تاکنون به نمایش گذاشته شده است.

موزه فوتبال آذربایجان پیش از این در سال ۹۳ در تالار باغ رضوان واقع در پارک بانوان شهرک امام (ره) تبریز راه اندازی شده بود که با توجه به محل نامناسب آن چندان مورد استقبال شهروندان و به خصوص گردشگران و میهمانان قرار نگرفت.

  • منبع خبر : ایرنا