نشست خبری مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی برگزار شد
نشست خبری مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی برگزار شد
به مناسبت آغاز بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، نشست خبری مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اصحاب رسانه استان برگزار شد.

به مناسبت آغاز بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، نشست خبری مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اصحاب رسانه استان برگزار شد.

به گزارش آذرپرس به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، نشست خبری مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با هدف تشریح برنامه های هفته کتاب و ارائه گزارش عملکرد، به مناسبت آغاز بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار شد.

شهرام خدایی، در این نشست کتاب را محصول مکتوب اندیشه بشری دانست و گفت: اگر انسانی بخواهد، اندیشه خود را ماندگار کند، باید این اندیشه را در قالب کتاب جاودان سازد. کتاب به عنوان یار مهربان همواره از زمان مدرسه با ما بوده است. بنابراین کتاب خوانی و دانش افزایی می‌تواند بهترین روش و راهکار و چراغی برای توسعه زندگی فردی و اجتماعی نوع بشر باشد.

وی با اشاره به اهمیت توجه همگانی به بحث کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: شعار سال ۱۴۰۰ برای هفته کتاب «جای خالی هر چیزی را با کتاب خوب پر کنیم» است. کتاب قدمت طولانی دارد به طوری که هنوز هم در یونان باستان اولین کتابخانه‌ی قدیمی پابرجا است و قدمت آن به صدها سال قبل از میلاد می‌رسد اما قطعا در ایران بزرگ که در فرهنگ و تمدن قدمت دیرینه دارد، نیز کتابخانه‌ای بزرگ وجود داشت ولی اسناد آن به دست ما نرسیده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان از عضویت رایگان در روز ۲۴ آبان به صورت حضوری و غیر حضوری (با ارسال کد ملی به شماره پیامک ۵۰۰۰۲۹۲۹) خبر داد و افزود: طرح بخشودگی جرائم دیرکرد نیز از دیگر برنامه‌های این ایام است که از ۲۲ آبان لغایت ۱ آذر اجرایی خواهد شد.

خدایی گفت: نخستین دوره «جایزه ملی خدمات کتابخانه های عمومی: خدمات برون کتابخانه ای» به همت انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی و مشارکت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ویژه کتابداران و فعالان حوزه کتاب در این هفته برگزار خواهد شد.
وی همچنین از برگزاری مراسم استانی هفته کتاب در تاریخ ۲۸ آبان ماه با حضور مقامات ارشد استان و تمامی کتابداران به صورت نیمه حضوری خبر داد و افزود: در این هفته کتابخانه پیامبر رحمت(ص) در شهرستان میانه بعد از تعمیرات اساسی در هفته کتاب بازگشایی خواهد شد.

خدایی اظهار داشت: از دهه‌های ۲۰ و ۳۰ فرهنگ اهدای کتاب در تبریز جاری بود. پویش اهدای کتاب، اهدای آگاهی در طول هفته کتاب نیز با شعار «کتاب را همنشین خانواده های ایرانی کنیم» ادامه خواهد داشت.

خدایی با تاکید بر لزوم برگزاری پرشور این هفته در استان افزود: کتابخانه های عمومی با برگزاری بیش از ۸۰۰ برنامه در طول این هفته اعم از نقد، بررسی و رونمایی کتاب، برگزاری نشست های کتاب خوان تخصصی و کتابخانه ای، برگزاری نشست های قصه گویی و جمع خوانی کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی، نقاشی و کاردستی و … به پیشواز این هفته خواهند رفت.