کبریت ممتاز، شعله روشن صنعت و فرهنگ در ایران
کبریت ممتاز، شعله روشن صنعت و فرهنگ در ایران
در جریان مبارزات مشروطیت یک کارگاه ابتدایی توسط حاج میرزا حسین واعظ در شهر تبریز دایر شد که روی قوطی‌های آن شعارهای ملی چاپ می‌شد.

گفته می‌شود در جریان مبارزات مشروطیت یک کارگاه ابتدایی توسط حاج میرزا حسین واعظ در شهر تبریز دایر شد که روی قوطی‌های آن شعارهای ملی چاپ می‌شد. مدتی بعد از آن خانواده‌های توکلی و خوئی به‌طورجدی نسبت به اقدام کارخانه و تولید کبریت باکیفیت مرغوب اقدام نمودند.

به گزارش آذرپرس ؛ صنعت کبریت یکی از صنایع قدیمی ایران است و قدمت آن به بیشتر از یک قرن می‌رسد و اصولاً شهر تبریز را باید مادر این صنعت در ایران دانست چراکه هنوز هم بزرگ‌ترین واحدهای تولید کبریت در این شهر فعال و در حال تولید هستند.

شرکت کبریت ممتاز در سال ۱۳۰۰ شمسی به همت آقایان حاج محمدرحیم و حاج محمدباقر خوئی بنیان‌گذاری شد و مجلس در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی اولین امتیاز احداث کارخانه را به نام این دو نفر صادر کرد.

شرکت ممتاز با خرید ماشین‌آلات نیمه اتوماتیک از کشور آلمان در محله باغمیشه تبریز کارخانه خود را احداث و تولید انبوه کبریت را آغاز کرد.

در سال ۱۳۴۰ شمسی به‌منظور استفاده بهینه از ضایعات چوب،کارخانه نئوپان از کشور آلمان خریداری و نصب شد که با تکمیل و تغییراتی در ماشین‌آلات هنوز فعال و در حال تولید است.

سال ۱۳۵۰ شمسی شرکت کبریت ستاره ممتاز در جوار کارخانه ممتاز قدیمی احداث و با خرید دو خط ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک و بسیار مدرن از شرکت آرنکو سوئد راه‌اندازی گردید. محصولات کارخانه ستاره ممتاز که با نظارت شرکت کبریت سوئد تولید می‌شد هم‌طراز کبریت‌های اروپایی بود و تحولی در صنعت کبریت ایجاد نمود که بقیه کارخانجات را مجبور کرد تا به‌طورجدی نسبت به اصلاح ماشین‌آلات و بهبود محصول خود فکر نمایند.

در سال ۱۳۵۷ شمسی به علت افزایش مصرف کبریت و نیاز بازار به این محصول مردمی سه خط دیگر از ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک ساخت سوئد خریداری و همه ۵ خط مدرن در سالن‌های جدیدالاحداث در محل فعلی کارخانه در ابتدای جاده تبریز ـ اهر نصب شد و این شرکت‌ها به بزرگ‌ترین تولیدکننده کبریت در ایران ارتقاء یافتند و توانستند اولین مهر استاندارد را در این صنعت کسب نمایند.

بعد از انقلاب اسلامی در پیروی از سیاست محرومیت‌زدایی در مناطق محروم کشور این شرکت‌ها کارخانه‌ای را در شهر مشگین احداث نمودند که اکنون محصولات آن به نام کبریت مشگین تولید و به بازار عرضه می‌شود.

موزه کبریت

موزه کبریت تبریز یکی از موزه‌های موضوعی تبریز است که به همت مدیرعامل وقت کارخانه کبریت‌سازی ممتاز چند سالی است که در محل کارخانه کبریت‌سازی ممتاز بناشده و شامل کلکسیونی از کبریت‌ها، عکس و شجره‌نامه مؤسس‌ها و نوادگان و وراث آن‌ها، عکس‌هایی از دوران‌ مختلف کارخانه کبریت‌سازی که به سلیقه روی تخته شاسی‌ها جا گرفتند، یک آلبوم عکس از عکس‌های قدیمی کارخانه ، ماشین‌های تایپ قدیمی ، تلفن‌ها ، دستگاه‌های سختی سنجی کبریت ، دستگاه‌های ساخت و پرس کبریت چیده شده‌اند.

این موزه در سه‌راهی اهر و در محل کارخانه کبریت ممتاز واقع ‌شده که در سال ۱۳۹۸ مجوز رسمی «موزه کبریت ممتاز» به‌عنوان نخستین موزه کبریت کشور در تبریز صادر شد.

کبریت ممتاز، شعله روشن صنعت و فرهنگ در ایران