۹خانه حمایتی درراستای توانمندسازی معلولان آذربایجان شرقی وجوددارد
۹خانه حمایتی درراستای توانمندسازی معلولان آذربایجان شرقی وجوددارد
مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی گفت : ۹ خانه کوچک و حمایتی در سطح استان آذربایجان شرقی در راستای توانمندسازی معلولین با ظرفیت حداکثری ۱۰ نفر وجود دارد.

مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی گفت : ۹ خانه کوچک و حمایتی در سطح استان آذربایجان شرقی در راستای توانمندسازی معلولین با ظرفیت حداکثری ۱۰ نفر وجود دارد.

به گزارش آذرپرس ؛ فرگل صحاف گفت: شعار هفته گرامیداشت معلول با عنوان پیش به سوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت است.

مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی افزود: تکریم افراد دارای معلولیت، رفع موانع، خانواده و جامعه، اجرای قانون حمایت از حقوق معلولین و سازمان‌های مردم نهاد و بیمه و سلامت فراگیر افراد دارای معلولیت از جمله برنامه‌های پیش رو است.

وی ادامه داد: با توجه به طبقه بندی معلولین، میزان معلولین جسمی و حرکتی در استان آذربایجان شرقی ۳۷/۹۴ درصد و معلولین بینایی در استان ۱۱/۸۲ درصد است.

وی افزود: معلولیت صوت و گفتار در سطح استان آذربایجان شرقی ۶/۳۱ درصد و معلولیت شنوایی ۱۲/۶۷ درصد است.

صحاف بیان کرد: میانگین معلولیت خیلی شدید در سطح کشور، ۱۴/۲ است که در استان ما نیز ۱۱/۸۵ درصد است و میانگین معلولیت شدید در استان ما ۳۶/۴۳ درصد و معلولیت متوسط در استان آذربایجان شرقی ۲۹ درصد است که معلولیت خفیف نیز، ۱۹/۱۱ درصد است.

مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی گفت: دفاتر روزانه، شبانه و توانمندسازی معلولین آماده ارائه خدمت به معلولین هستند که هدف اصلی برخورداری از حقوق و فرصت‌های برابر برای افراد دارای معلولیت است.

صحاف به فراگیرسازی و مشارکت مؤثر برای افراد دارای معلولیت در جامعه اشاره کرده و افزود: درگیر شدن افراد دارای معلولیت و تشکل‌های آنها در برنامه‌های توانمندسازی جزو سیاست‌های این سازمان است که بالا بردن میزان اثربخشی اقدامات درمانی و رضایت مندی افراد دارای معلولیت از دیگر برنامه‌هایی است که انجام می‌گیرد.

وی افزود: هدف از مراکز نگهداری تقویت توانمندی و جلوگیری از پیشگیری از معلولیت است و تنها به نگهداری ختم نمی‌شود بلکه کلیه اقدامات در این مراکز نیز برای معلولین انجام می‌گیرد تا به استقلال نسبی دست یابند.

مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی گفت: ۹ خانه کوچک و حمایتی شبانه روزی در سطح استان آذربایجان شرقی وجود دارد که در راستای توانمندسازی معلولان با ظرفیت حداکثر ۱۰ نفر در استان وجود دارد.